Mimoriadne núdzové opatrenia platné od 14. apríla 2025 – slintačka a krívačka

Úvod / Všetky články / Aktuality a oznamy / Mimoriadne núdzové opatrenia platné od 14. apríla 2025 – slintačka a krívačka
Mimoriadne núdzové opatrenia platné od 14. apríla 2025 – slintačka a krívačka

Aktualizovaná verzia platná od 14. apríla 2025 do odvolania na území celej SR.

Tieto opatrenia nahrádzajú všetky doteraz platné opatrenia!


Bratislava, 13. 4. 2025

Č. z. MNO-3496/2025 , Č. s. 6534/2025-220/16

 

MIMORIADNE NÚDZOVÉ OPATRENIA

 

Na základe § 6 ods. 5 písm. a) a § 34 ods. 1 písm. b) zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov týmito mimoriadnymi núdzovými opatreniami  s platnosťou od 13.4.2025 a účinnosťou od 14. 4. 2025 do odvolania

 

  1. ZAKAZUJEM

 

na území celej Slovenskej republiky:

 

  1. premiestňovanie vnímavých zvierat

Zakazuje sa akékoľvek premiestňovanie hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri (ďalej len „vnímavé zvieratá“), okrem týchto výnimiek:

a) preprava vnímavých zvierat na bitúnok:

  1. priamo na schválený bitúnok v Slovenskej republike
  2. priamo zo zariadenia pôvodu zvierat mimo reštrikčného pásma určeného podľa článku 1 vykonávacieho rozhodnutia Komisie (EÚ) 2025/672 na bitúnok v inom členskom štát
  3. zo schváleného zberného strediska zriadeného mimo reštrikčného pásma určeného podľa článku 1 vykonávacieho rozhodnutia Komisie (EÚ) 2025/672 na bitúnok v inom členskom štát

b) preprava vnímavých zvierat v rámci dodávateľského reťazca definovaného článkom 2 bod 14 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2020/687

 

  1. dovoz zvierat z iných štátov

Premiestňovanie vnímavých zvierat z iných štátov do SR je povolené iba na schválené bitúnky v zmysle bodu A bod 1. písm. a) odrážka i.

 

  1. premiestňovanie vnímavých zvierat v rámci reštrikčných pásiem

Premiestňovanie zvierat z a do chovov nachádzajúcich sa v ochrannom pásme a pásme dohľadu sa riadi veterinárnymi opatreniami nariadenými miestne príslušnou regionálnou veterinárnou a potravinovou správou (RVPS).

  1. premiestňovanie vnímavých zvierat mimo SR z reštrikčných pásiem v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji

Premiestňovanie vnímavých zvierat mimo územia Slovenskej republiky z chovov nachádzajúcich sa v tzv. ďalšom reštrikčnom pásme, ktoré zahŕňa celé územie Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja, sa riadi osobitným opatrením: MNO-3044/2025, č. s. 6534/2025-220/9.

 

  1. dovoz a tranzit vnímavých zvierat z Maďarska

Zakazuje sa akýkoľvek dovoz a tranzit vnímavých zvierat cez cestné hraničné priechody s Maďarskom s výnimkou: Hraničný priechod Šahy – Parassapuszta. Zákaz platí aj pre tranzit cez kompy na rieke Dunaj alebo iných vodných cestách.

 

  1. jazdy vozidiel nad 3,5 t cez priechody s Maďarskom

 

  1. Zakazuje sa jazda vozidiel s celkovou hmotnosťou nad 3,5 tony cez väčšinu hraničných priechodov s Rakúskom a Maďarskom v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji s výnimkou povolených priechodov:
    1. Jarovce – Kitsee (diaľnica D4)
    2. Čunovo – Rajka (diaľnica D2)
    3. Medveďov – Vámosszabadi
    4. Komárno – Komárom
    5. Štúrovo – Esztergom (kompa)
    6. Šahy – Parassapuszta

 

  1. Medzinárodná preprava vnímavých zvierat, ktorej miesto nakládky aj vykládky sa nachádza mimo územia Slovenskej republiky, je povolená len za týchto podmienok:
    1. bez zastavenia a vykládky na území SR,
    2. po vstupe na územie SR pokračovať výhradne po ceste 66 mimo vonkajší obvod ďalšieho reštrikčného pásma,
    3. s uprednostnením hlavných cestných ťahov.

 

  1. plavby s vnímavými zvieratami po Dunaji a iných vodných cestách

Zakazuje sa plavba plavidiel, ktoré prepravujú hovädzí dobytok, ovce, kozy, ošípané a iné párnokopytníky (vrátane farmovej zveri), na nasledovných vodných úsekoch:

  1. slovenský úsek rieky Dunaj medzi r. km 1880,200 a 1708,200
  2. všetky splavné vodné cesty na území Slovenskej republiky.

 

  1. organizovanie všetkých hromadných podujatí so zvieratami

Zakazuje sa organizácia trhov, výstav, zvodov a iných hromadných podujatí, ktorých sa zúčastňujú vnímavé zvieratá (vrátane farmovej zveri).

Cieľom je zamedziť kontaktu medzi zvieratami z rôznych chovov a znížiť riziko šírenia nákazy.

 

  1. vstup nepovolaných osôb a vjazd nepovolených vozidiel do chovov

Zakazuje sa vstup akejkoľvek nepovolanej osoby a vjazd akéhokoľvek nepovoleného vozidla do chovu vnímavých zvierat s výnimkou osôb a vozidiel v zmysle tohto nariadenia písm. B bod 1.

 

  1. NARIAĎUJEM

 

na území celej Slovenskej republiky:

 

  1. kontrolu vstupov do chovu (osoby a vozidlá)
  1. Všetky osoby vstupujúce a vystupujúce z chovu musia byť zaevidované (dátum, čas, meno, priezvisko, adresa bydliska, číslo občianskeho preukazu alebo iného dokladu totožnosti, dôvod vstupu a podpis). Vozidlá a mechanizácia musia byť evidované podľa typu, značky, EČV a dôvodu vstupu/výstupu.

 

  1. Za oprávnenú osobu na vstup do chovu vnímavých zvierat sa považuje iba osoba, ktorá:
    1. je v pracovnoprávnom alebo zmluvnom vzťahu s prevádzkovateľom chovu,
    2. má písomné poverenie od RVPS, ŠVPS alebo prevádzkovateľa chovu,
    3. vstupuje za účelom výkonu veterinárneho dohľadu, zásobovania, opravy alebo inej nevyhnutnej činnosti,
    4. poskytne všetky požadované údaje do evidencie podľa bodu 1. písm. a)
    5. dodrží všetky hygienické a dezinfekčné opatrenia podľa tohto nariadenia.

 

  1. Za neoprávnený dopravný prostriedok alebo mechanizáciu sa považuje každé vozidlo, ktoré:
    1. nie je zapísané v evidencii podľa bodu 1. písm. a),
    2. nemá povolenie od RVPS, ŠVPS alebo prevádzkovateľa chovu,
    3. nevykonalo prechod cez dezinfekčný brod alebo inú dezinfekčnú bariéru,
    4. nemá vykonanú povinnú celkovú dezinfekciu povrchu,
    5. nemá identifikovateľnú evidenčnú značku (EČV), doklady alebo vodiča s určeným účelom vstupu.

 

  1. Policajný zbor je v rámci týchto opatrení oprávnený:
    1. vyžadovať preukázanie oprávnenosti vstupu do chovu,
    2. kontrolovať evidenciu osôb a vozidiel,
    3. vizuálne kontrolovať hygienické slučky a dezinfekčné bariéry,
    4. preveriť dôvod vjazdu vozidiel,
    5. zabrániť vstupu neoprávneným osobám alebo vozidlám,
    6. kontrolovať dodržiavanie cestných a hraničných obmedzení.

 

  1. hygienu osôb, vozidiel a nakladanie s kontaminovaným materiálom
  1. Všetky osoby a dopravné prostriedky vstupujúce do chovu vnímavých zvierat alebo ho opúšťajúce musia dodržiavať hygienické opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy.
  2. Prevádzkovateľ chovu je povinný zabezpečiť:
  3. dezinfekciu osôb vstupujúcich a vystupujúcich z chovu,
  4. dezinfekciu dopravných prostriedkov pred ich výjazdom z chovu,
  5. čistenie, dezinfekciu a podľa potreby dezinsekciu všetkých dopravných prostriedkov a zariadení, ktoré prepravovali zvieratá, krmivo, vedľajšie živočíšne produkty, napr.: hnoj, hnojovica, močovka, telá ualebo časti tiel hynutých Zvierat a iný materiál, ktorý môže predstavovať riziko šírenia vírusu slintačky a krívačky, napr.: podstielka, seno, slama.

RVPS a Polícia sú oprávnené kontrolovať dodržiavanie hygienických a dezinfekčných opatrení a podmienky nakladania s kontaminovaným materiálom.

  1. povinnosť hlásenia a likvidácie

Chovateľ musí bezodkladne hlásiť podozrenie na slintačku a krívačku na RVPS. Uhynuté zvieratá musia byť v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1069/2009 zlikvidované v kafilérii alebo na určenom zahrabovisku pod dohľadom úradného veterinárneho lekára.

 

  1. uzatvorenie všetkých zariadení na vystavovanie zvierat verejnosti vrátane zoologických záhrad a cirkusov, v ktorých sú držané vnímavé zvieratá.

 

  1. dezinfekciu na hraničných priechodoch

Na otvorených cestných hraničných priechodoch s Rakúskom a Maďarskom musia byť v aktívnom stave dezinfekčné brody alebo brány. Ich prejazd je povinný pre všetky vozidlá od HP Moravský svätý Ján po Slovenské Ďarmoty. Od Slovenských Ďarmôt po Slovenské Nové Mesto je prejazd dezinfekčnou bariérou povinný len pre dopravu nad 3,5 tony.

 

Zodpovední: Hlavný veterinárny lekár SR, príslušné regionálne veterinárne a potravinové správy, prevádzkovatelia chovov vnímavých zvierat a ďalšie osoby, ktorých činnosť môže ovplyvniť šírenie nákazy, Policajný zbor, príslušné zložky integrovaného záchranného systému a ďalšie zložky štátnej správy, ktoré sa podieľajú na výkone opatrení.

Odôvodnenie:

Dňa 07.03.2025 Maďarská republika oznámila výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka v katastri obce Kisbajcs v okrese Györ. Na základe toho bolo v SR zriadené reštrikčné pásmo, ktoré zasahovalo do okresov Dunajská Streda a Komárno. V reštrikčnom pásme boli nariadené veterinárne opatrenia miestne príslušnými RVPS Dunajská Streda a RVPS Komárno. V chovoch vnímavých zvierat – párnokopytníkov v rámci reštrikčného pásma boli okrem iného nariadené klinické prehliadky a v prípade zistenia klinických príznakov, ktoré by mohli naznačovať prítomnosť slintačky a krívačky v chove, boli nariadené odbery vhodných vzoriek za účelom laboratórneho vyšetrenia na prítomnosť pôvodcu nákazy, t. j. vírusu slintačky a krívačky, resp. prítomnosť protilátok voči pôvodcovi nákazy.

Dňa 21. 03. 2025 oznámilo Národné referenčné laboratórium pre slintačku a krívačku (Štátny veterinárny a potravinový ústav – Veterinárny ústav vo Zvolene) hlavnému veterinárnemu lekárovi SR pozitívne výsledky laboratórnych vyšetrení vzoriek (CP10618/2025, CP10619/2025, CP10620/2025) odobratých 20. 3. 2025 na troch farmách hovädzieho dobytka. Vzorky boli odobraté na základe vyslovenia podozrenia na nákazu v chove, z dôvodu prítomnosti klinických príznakov (horúčka, lézie v ústnej dutine a na vemene).

Z dôvodu zabezpečenia vymožiteľnosti nariadených mimoriadnych núdzových opatrení je potrebné aktivovať ďalšie štátne orgány, najmä Policajný zbor.

Na základe vyššie uvedeného hlavný veterinárny lekár Slovenskej republiky nariaďuje na základe § 6 ods. 5 písm. a) a v zmysle § 34 ods. 1 písm. b) zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov tieto mimoriadne núdzové opatrenia na základe rozšírenia slintačky a krívačky na území Slovenskej republiky vzhľadom na to, že uvedená choroba môže predstavovať vážne nebezpečenstvo pre zdravie zvierat.

Poučenie:

Tieto mimoriadne núdzové opatrenia boli vydané podľa § 6 ods. 5 písm. a) a § 34 ods. 1 písm. b) zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti. Na ich vydanie sa nevzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní (§ 52 ods. 1 písm. h) a n) zákona č. 39/2007 Z. z.), preto voči nim nie je možné podať odvolanie.

Tieto opatrenia však môžu byť preskúmané správnym súdom podľa zákona č. 162/2015 Z. z. (Správny súdny poriadok).

Opatrenia sú účinné ihneď po zverejnení alebo doručení a ich cieľom je bezodkladná ochrana zdravia zvierat a zabránenie šíreniu nákaz.

Zrušuje sa:

Mimoriadne núdzové opatrenie Hlavného veterinárneho lekára MVDr. Martina Chudého č. MNO-2550/2025 v znení neskorších dodatkov 1 až 11.

 

MVDr. Martin Chudý                   

Hlavný veterinárny lekár Slovenskej republiky

Na stiahnutie: Mimoriadne núdzové opatrenia – aktualizácia


Ďalšie informácie sú aj na stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR:  https://svps.sk/category/aktuality/

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vypracovalo všetky potrebné informácie o krívačke a slintačke na stiahnutie.